KAYSERİ İLİ’NİN TARİHİ VE TURİSTİK MEKÂNLARI
Orta Anadolu’nun ticari ve sanayi merkezi olması ve bunun sonucunda içerisinde zengin tarihi eserlere sahip olması muhtemeldir. En önemli örnekleri Selçuklu ve Osmanlı devirlerine aittir.
 Bizanslılara ait kayseri kalesi, Romalılar döneminde ki şah melik kalesi, Yeşilhisar kalesi ve develi kalesi önemli Osmanlı eserleri arasında yer almaktadır. 1135 yılında yapılan ulu cami, Türklerin ilk camilerinden olup Türkiye’nin en uzun minaresine sahip camisidir. Ayrıca Kütüphanesi’nde bulunmasından dolayı çok değerli yazma eserler vardır. 1585 yılında yapılan kurşunlu cami 1478’de Fatih sultan Mehmet tarafından yapılan kale cami, eşsiz minbere sahip olan lala paşa cami, develi ulu cami önemli cami eserlerindendir.
 1205’de inşa edilen kölük camii ve medresesi, halı kılıç camii ve medresesi, avgunlu medresesi, köşk medresesi, sahibiye medresesi, hatuniye medresesi ve 1224’de yapılan Keykubadiye sarayları ve sultan hanı Selçuklulara ait önemli yerlerdendir. Bayramhacı kaplıcası, tek göz kaplıcası, hasan arpa maden suyu, kapuz başı şelalesi, boğaz köprüsü kayseri içerisinde bulunan tabii güzellikleri ile meşhur mesire alanlarıdır.


Türkiye’de kış turizminin aktif olarak yaşandığı Uludağ’dan sonra en büyük kış sporları merkezi Erciyes Dağı’dır. Anadolu’nun bu en yüksek dağında manzara ve tabii güzellikler, dinlenme yerleri, yüzme havuzları, dağ evleri, telesiyej gibi turistik faaliyetlere yer verilmiştir. Erciyes dağı yerli ve yabancı turistler tarafından tercih edilen ve rağbet gören bir turizm bölgesidir.

 

Etiketler:,,, 463 Okunma 27 Şub 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!