Uzman Diyetisyen Aslıhan Küçük,şişmanlığın ve çok zayıf olmanın görüntü olarak ve sağlık bakımından pek iç açıcı istenmeyen bir durum olduğunu söyledi.Ve kilo almak isteyen kişiler için kilo almak için tavsiyelerde ve önerilerde bulundu.
6 Öğün Kuralını Bozmayın
Zayıf insanlar genel olarak günde 1 ve 2 öğün yemek yerler.Günlük 1,2 öğün yedikleri için yeteri kalori almadıkları için kilo alamazlar.6 öğün yapmadan kilo olmayı unutun diyebilirim.Herhangi bir öğünde yiyeceğiniz yiyeceklerin besin değeri açısından yüksek olmasına dikkat etmelisiniz.
Öğünlerde Asitli Gazlı İçecek Tüketmeyin
Ana öğünlerde yani kahvaltı gibi yemek yerken cola ve soda benzeri asit ve gaz içeren içeceklerden uzak durmalısınız.Eğer ki ana öğünde asitli veya gazlı içecekler içerseniz bu siz ne kadar yemek az yeseniz de size tokluk hissi verecektir.Herhangi bir içecek tüketme gereksinimi duyduğunuz zaman ana öğünden 30-45 dakika öncesi olmalıdır.Cola,soda,gazoz ve vb içecekler yerine portakal suyu,limonata gibi doğal el yapımı içecekleri tüketmeniz önemli bir unsurdur.
Kuru Yemiş Yemelisiniz
İş yeri ve çantanız gibi yerlerde kuru yemiş bulundurmanız gerekli.İş yerinizde çalışırken veya okulda ders dinlerden yüksek enerji harcarız eğer ki teneffüs aralarında veya boş zamanlarımızda kuru yemiş yersek kilo almamızı sağlar.Kuru yemişler vitamin,mineral ve kalorideğeri olarak çok yüksek bir değere sahip.Kuru meyveleri ara öğünlerin arasında tüketirseniz hem sağlıklı beslenmiş olursunuz hemde enerji almış olursunuz.
İştah Açıcı Baharatları Kullanmalısınız
Baharatları bir çoğumuz elbet severiz yemeklerimize ayrı bir tat katıyor.Özellikle yemek yediğimiz zaman pul biber,karabiber vb iştah açıcı baharatları kullanmanız gerekli.Acı olan biberler merkezi sinir sistemimizi uyararak yemek yemenin daha uzun sürmesini sağlıyor.Ayrıca önceden yediğiniz bir yemeğe ayrı bir tat katarak daha çok yemenizi sağlar.
Bu verilen adımları düzgün bir şekilde uygularsanız kilo almak istiyorsanız bu amacınıza ulaşacağınızı düşünüyorum ayrıca şunu’da unutmayalım ‘’Her şeyin Fazlası Zarardır’’.

341 Okunma 05 Nis 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!