Palandöken Dağı eteklerinde kurulu Erzurum, kayak merkezleriyle kış turizminde  öne çıkmaya aday.

 

Palandöken Kayak Merkezi ile her yıl binlerce yerli ve yabancı gezgin ağırlayan Erzurum, bu alanda yarattığı cazibeyle çok daha fazla sayıda turisti ağırlamayı hedefliyor.
AA muhabirinin derlediği bilgiye bakılırsa, dünyanın en uzun ve en dik pistleri arasında yer edinen Palandöken Kayak Merkezi’ndeki 8’i rahat, 9’u orta düzey, 3’ü ileri düzey, 4’ü de organik olmak üzere 24 pist, kayak ve snowboard meraklılarına eşi olmayan bir keyif yaşatıyor.
Pistlerinden ikisi slalom yarışları için Uluslararası Kayak Federasyonu (FIS) tesciline haiz Palandöken Kayak Merkezi, aynı anda ortalama 12 bin kişiye kayak yapma olanakı sunuyor.
– şehir merkezinin hemen yanı başlangıcında
Her seviyedeki kayakçıya hitap eden Palandöken Kayak Merkezi, havaalanı ve Erzurum kent merkezine yakınlığıyla da bir çok kayak merkezine göre ziyaretçilere avantajlar sunuyor.
Havaalanına 20, şehir merkezine ise sadece 4 kilometre mesafede bulunan kayak merkezi, bu sayede ziyaretçilerine hem rahat ulaşım imkanı hem de kayak haricinde şehir merkezindeki Selçuklu ve Osmanlı döneminden kalan çok önemli zamanı ve kültürel yerleri ziyaret ederek tatillerini zenginleştirme imkanı sağlıyor.
– “Her şeyiyle kış turizmine hazır bir kent”
İl Kültür ve turizm Müdürü Hasan Mazlumoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kış turizmi denilince Erzurum’un akla gelmesini istediklerini ve bu yönde konukların gerek en iyi şekilde ağırlanmaları gerekse daha zengin programlara ulaşmaları için gayret gösterdiklerini beyan etti.
Erzurum’un kış turizminde dünyadaki rakiplerine gore çok önemli avantajlara haiz bulunduğunu dile getiren Mazlumoğlu, şunları söylemiş oldu:

 

“Geçen yıl 150 bin yöreında yerli, 25 bin civarında da yabancı turisti ilimizde ağırladık. Gelen ziyaretçileri yeterli bulmuyoruz ve daha çok istiyoruz çünkü bu potansiyel var. Erzurum her şeyiyle kış turizmi için hazır. Pistlerimizin uzunluğuyla kayağa merak salmış insanlara yaşattığı coşku, burayı daha cazip hale getiriyor. Ayrıca kayak merkezimiz havaalanına 20 kilometreuzaklıkta, yani sabah Erzurum’a gelen kayağını yapar isterse akşam da memleketine gidebilir. Bir de Erzurum, başlı başına ziyaret edilebilecek güzellikte bir şehir.”
Etiketler:, 246 Okunma 21 Kas 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!