KONYA İLİ’NİN TARİHİ VE TURİSTİK ALANLARI
Yüzölçümü bakımından oldukça büyük bir konuma sahip olan Konya Mevlana şehri olarak adlandırılmaktadır. Geçmiş tarih içerişinde Türklerin başkenti olan Konya içerisinde birçok evliya barındırmıştır. Eski zamanlarda Mevlana’nın dergâhı olan bu görkemli yapı şimdilerde müze haline getirilerek yerli ve yabancı turistlerin yeşil türbe olarak da adlandırılan Mevlana’nın türbesi dört fil ayağı üzerine inşa ettirilmiştir.
Müzenin içerisinde dergâh yaşamına dair serler sergilenmiş, dergâh yaşamı konu edinilmiştir. Yıl içerisinde çok fazla sayıda yerli ve yabancı turist akımına uğrayan Mevlana türbesi içerisinde yer alan ney sesleri ortama mistik bir hava katmaktadır. Hem Konyalıların hem de Mevlana türbesini ziyarete gelen kişilerin en önemli ziyaret mekânı haline gelen istiklal şehri şehitler abidesi savaşta canını feda eden şehitler anısına yapılmıştır.
Büyük bir filozof ve mizah ustası olan Nasrettin hoca zamanında Konya- Akşehir ilçesine yerleşmiş ve burada vefat etmiştir. Konya Bölgesi’nde yer Karapınar çölü Türkiye’nin tek çöl toprağı sayılabilir. İlçe içerisinde pek çok obruk mevcuttur. Bölge içerisinde pek çok yer altı şehri mevcuttur.
            
 
Konya ili içerisinde yer alan Şemsi Tebriz’i Cami eskiden mezarlık olarak kullanılan şems parkının içerisinde yer almaktadır. Cami’nin sahip olmuş olduğu yapı ve motifler nedeni ile ilgi çekici bir etkisi bulunmaktadır. Konya’ya ziyarete gelen yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret edilen mekânlardan birisidir.

 

Etiketler:,, 290 Okunma 27 Şub 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!