MARDİN İLİNİN TARİHİ YAPILARI VE TURİSTİK YERLERİ
Türkiye’nin tarihi açıdan zengin en güzel şehri olan Mardin son dönemde turistler dışında dizi ve film yapımcıların dahi ilgisini görmüş olup Mardin’in saklı güzellikleri gün yüzüne çıkmıştır.
 10.yy da Hamdaniler tarafından inşa edilen Mardin kalesi, müthiş bir manzara ve tarihi dokular barındırmaktadır. Ömerli ilçesinde bulunan Fatih Kalesi, Nusaybin de bulunan Marin- Merdis kaleleri, Derik ilçesinde ki Rabbat kalesi ve Aznavur kalesi o dönemlerin büyük eserleri arasında yer almaktadır.

15. Yy zamanlarında inşa edilen Şeyh Çabuk Camii, Hamit camii, Şeyh Ali camii, Pamuk Camii gibi tarihi yönden önemi büyük olsa da günümüze kadar ulaşana kadar büyük zararlar görmüştür. Mardin deki camilerin en eskisi olan Mardin ulu camii, devasa yapısıyla günümüzde            tarihi ihtişamını halen muhafaza etmektedir. Bunun dışında ise Hacı Ömer Camii, Abdül Latif Camii, Şehidiye camii ve medresesi gibi tarihi camilerde yerli ve yabancı turistler tarafından oldukça ilgi görmektedir.  Şah Sultan Medresesi, Altunboğa medresesi, Kasımıye Medresesi, Meryem ana kilisesi, Mor Behnam(Kırklar) kilisesi, Mor iliyo, Mor Petrus Mor Yusuf gibi kiliseler de oldukça rağbet gören önemli tarihi yerlerdendir.

          
  Mardin’in meşhur alışveriş çarşılarından olan Revaklı ve Kayseriyye çarşıları oldukça güzel Mardin’ in yöresel eserlerini barındırmaktadır. Radviyye Hamamı ve Ulu Camii hamamları da görülmesi gereken yerlerdendir. Germiab kaplıcası çeşitli hastalıklara şifa kaynağı olmasından dolayı yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir.

 

Etiketler:,,, 585 Okunma 27 Şub 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!