MUĞLA İLİNİN TARİHİ VE TURİSTİK MEKÂNLARI
Ege Bölgesi’nde yer alan Muğla ili özellikle tatil mekânları arasında yer almaktadır. Tatil denilince ilk olarak akla Marmaris, Datça, bodrum, Milâs gelmektedir. Eşi benzeri olamayan pek çok güzelliği içerisinde barındıran Muğla oldukça zengin bir tarihe sahiptir.
 Datça’nın benzersiz güzelliklerini içerisinde barındıran özellikle kumları ile dikkatleri üzerine çeken gebekum plajı özellikle sörfçülerin doğanın ve denizin tadını çıkarmak için seçtikleri mekânlardan birisidir. Muğla’nın Milâs ilçesine bağlı olan Boğaziçi tuzla Gölü’nün suyu hafif acı ve tuzludur. İçerisinde balık, deniz yosunu gibi kuşların yaşantısını sürdürmesi için canlı türleri barındırmaktadır.
            Turistler tarafından görülmeye değer alanlardan biri olan Boğaziçi tuzla gölü içerisinde çok sayıda canlıya ev sahipliği yapan bir bölgedir. Bodrum iline 22 km uzaklığı bulunan Kadı kalesi plajı narenciye bahçeleri ile çevrili bir yerdir.
Doğa ile muhteşem bir birliktelik içerisinde olan bu alan huzurun tam anlamıyla adresi denilebilir. Tatil için yerli ve yabancı turistlerin tercih etmesi gereken alanlardan birisidir. Fethiye’nin buram buram tarih kokan yerlerinden biri olan Kadyanda antik kenti tepe üzerine kurulu bir mekândır. İçerisinde önemli eserler ve kalıntılar barındırmaktadır.


Tatil noktasında Fethiye önemli rol oynasa da içerisinde barındırmış olduğu tarihi güzellikler nedeniyle birçok ziyaretçiyi içerisine çekmektedir. Tarihi antik dönemlere kadar olan bodrum yel değirmenleri kullanımda olmasa dahi bulunduğu konum ve tarihi açıdan dikkatleri üzerine çekmektedir.

Etiketler:,, 339 Okunma 27 Şub 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!