NEVŞEHİR İLİ’NİN TARİHİ VE TURİSTİK MEKÂNLARI
Ülkemizde  turistik açıdan oldukça önemli bir yere sahip olan illerden bir tanesi Nevşehir’dir. Tarih boyu birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan Nevşehir içerisinde çok sayıda tarihi eser ve tarihi güzellik barındırmaktadır.
 Gezip görülecek birçok güzelliği içinde barındıran Nevşehir ilinin en önemli özelliklerinden biri peri bacalarına sahip olmasıdır. Tarih boyunca doğal nedenlerle ortaya çıkan bu mekânlar eşsiz bir güzelliğe sahiptir. Bunların yanı sıra idiş dağının eteklerinde bulunan ve Avanos’a 14 kmmesafede bulunan Özkonak yeraltı şehri temizlendiği yerlere kadar ziyarete açıktır. Bunun ile birlikte tatların yeraltı şehri, Kaymaklı, derin kuyu, mazı, Özlüce yeraltı şehirleri de gezip görebileceğiniz değişik turistik mekânlardandır.
            Nevşehir ili kaleleri ile de ünlü bir şehirdir. İl içerisinde gezip görülmeye değer birçok kale yer almaktadır. Bunlar, Uç hisar, Orta Hisar kaleleridir. Nevşehir merkezine yaklaşık 10’ar kilometre uzaklıkta bulunan kaleler yerlerin ve yabancı turistlerin ziyaretine tüm yıl boyunca açıktır.
 Ürgüp, Bahçeli, Gümüş kent, Çorak ve Karakaya içme ve kaplıcaları da uğrak mekânlar arasında yer almaktadır. Nevşehir’e gittiğiniz zaman mutlaka kaya kiliseleri, Bizans duvar freks sanatlarını, Türk İslam sanatlarının bir arada sergilendiği Hacı Bektaş Müzesi, şehir merkezinde bulunan Damat İbrahim Paşa Cami ve Külliyesini, Acıgöl de bulunan Hitit Kaya Kitabesi, Avanos’a özgü çanak çömlek atölyelerini mutlaka gezmeniz gerekmektedir. Tarihi mekânları ve doğal güzellikleri gezerken oldukça memnun kalacağınıza emin olabilirsiniz.

 

Etiketler:,,, 452 Okunma 27 Şub 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!