Nöroloji Nedir?
Nöroloji bilimi genelde beyin, beyin sapı,  omurilik ve periferik sinir sistemindeki hastalıklarla ilgilenmekte olan tıp bilimi dalıdır. Nörolojinin aslı ilgi alanı merkezi ve periferik sinir sistemidir. Sinir sisteminin vücudumuzda birçok farklı görevi vardır. Örneğin duyuları alıp beyine aktarmak kasları hareket ettirmek istediğimizde onları uyarıp harekete geçirmek refleksleri yapmak vücudumuzda iç dengenin sağlanması için bazı işleri üstlenmek gibi birçok farklı görevleri vardır. Bu görevlerin herhangi birinde sorun olduğunda vücudumuz bundan fazlasıyla etkilenir. Örneğin kolumuzdaki kasları uyaran motor sinir hasar görürse koldaki kaslarda kas güçsüzlüğü görülür. Bunun yüzünden de yaşam kalitemiz düşer. Böyle durumlarda da nöroloji bölümüne başvurabilirsiniz. Nöroloji birçok sinir sistemi hastalığı ile ilgilenir.
Nörolojinin İlgilendiği Hastalıklar
Nöroloji sinir sisteminde olan birçok hastalığın teşhis ve tedavi aşamaları ile ilgilenir. Nöroloji alanı baş ağrıları baş dönmeleri felçler sara ve epilepsi gibi hastalıklar Parkinson hastalığı MS hastalığı beyin ve sinir sisteminde oluşabilen enfeksiyonlar belde ve boyundaki omurlarda oluşabilecek olan fıtıklar uyku bozuklukları depresyon Alzheimer hastalığı gibi hastalıklar sayılabilir. Ayrıca nöroloji sinir dallarındaki hasarlardan kaynaklanan kas güçsüzlüğü ile de ilgilenen hastalıklarıdır. Bu hastalıklar genel olarak sinir sistemindeki sorunlardan kaynaklanır. Örneğin MS hastalığı vücudun sinir destek hücrelerinden bir grup hücreyi yabancı hücre gibi algılayarak onları yok etmesinden kaynaklanır. Nörolojik hastalıklar hafife alınmayacak çok ciddi sağlık problemlerine yol açabilecek olan hastalıklardır.
Nörolojik Hastalıkların Önemi
Nörolojik hastalıklar çok önemlidir. Çünkü bu hastalıklar direk sinir sisteminden kaynaklandığı için insan yaşamını çok olumsuz yönde etkiler. Örneğin Alzheimer hastalığı, unutkanlık olarak da bilinir, insanların günlük yaşamını sürdürecek bazı bilgileri bile unutmasına sebep olabilir. Bu da insanın yaşama kalitesini çok düşürür. Bu yüzden böyle bir nörolojik hastalığa yakalanmamak için bolca beyin jimnastiği yapacağınız aktiviteler tercih edebilirsiniz. Ayrıca bu hastalıktan korunmak adına ceviz gibi bazı besinleri de tüketebilirsiniz. Bel fıtığıya da boyun fıtığı gibi nörolojik hastalıklardan korunmak için de ani eğilme kalkma gibi hareketlerden kaçınabilir bazı hareketleri yaparken daha dikkatli davranabilirsiniz.

530 Okunma 08 Kas 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!