Obezite Erkekte Kısırlık Yapıyor!
Yapılan bazı araştırmalar sonucu erkeklerin sürekli şikayeti olan obezitenin kısırlık yaptığı ortaya sürülmüştür. Central European Journal of Urology tarafından yapılan araştırmalar sonucunda, obezite hastalığına sahip olan erkeklerin testosteron seviyelerinde azalma görüldüğü ortaya çıkmıştır. Bunun yapı sıra düzensiz sperm üretiminin olduğu ortaya çıkmıştır.
Bu araştırma sonucu kilolu erkeklerde döllenme yeteneklerinde de azalma görüldüğünü ortaya koymuştur. Testosteron seviyesi erkeklerde sperm üretimi, erkeksi özelliklerin oluşması ve cinsel fonksiyonların idare ettirme gibi önemli rol oynar. Diğer araştırmalar ise obezite sonucu ortaya çıkan kısırlığın geri dönüşümlü olduğunu göstermektedir.
Obezite Nasıl Kısırlık Yapar?
Semen kalitesinin azalması, endokrinolojik bozukluklar, aromatizasyon faaliyetlerindeki azalmalar, psikolojik nedenler, termal nedenler(ısı artışı v.b), uyku apnesi, leptin ve bazı toksinlerdeki artışlar gibi nedenler kısırlıkla alakalıdır. Bu nedenlerin birleşmesi sonucu da sperm kalitesi ve üretiminde azalmalar ortaya çıkmaktadır.
İnfertilite nedeni olarak bilinen sperm hareketlerinde ve üretiminde oluşan ciddi azalmalar aynı zamanda sperm sayısındaki azalmalar erkeklerdeki fazla kiloların sebeplerindendir.
Döllenme sadece sperm sayısına bağlı olmayıp sperm hareketlerine, sperm konsantrasyonuna, sperm morfolojileri gibi etkenlerinde etkisi altındadır. Yukarıda bahsedilen nedenler parametleri bozmakta, erkek kısırlık ve seksüel disfonksiyona neden olabilmektedir.
Erkeklerde Bulunan Fazla Kilo Östrojeni Arttırıyor!
Kadınlarda östrojen, erkeklerde ise testosteron hormonu baskındır. Fazla kilolar östrojen seviyelerindeki artışların yanı sıra testosteron azalması ve Sex Hormonu Bağlayıcı Globin seviyesinin artmasına neden olmaktadır. BMI (vücut kitle indeksi) fazla olan kişilerde ortaya çıkan hormonal dengedeki bozulmalar da bunlara birer örnektir. Bu bildirimler sonrası beynin hormon kontrol merkezi negatif yönde etkileneceği için sperm üretim mekanizması da olumsuz etkilenmektedir.
Sperm üretiminde görevli olan FSH/LH, obez erkeklerde B, SHBG ve İnhibin seviyesinin düştüğünü gözlemlemiştir. Bu hormonlardaki değişikler sperm üretiminde görevli olan Sertoli Hücrelerinin fonksiyonlarının bozulmasına da neden olduğu bilinmektedir.
321 Okunma 09 Nis 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!