Regl Döneminde Banyo Yapmak
Regl dönemi, kadınların en hassas zamanlarındandır. Damarlar normal günden daha fazla açılır, bazı kadınlarda şiddetli karın veya bel ağrıları gözükür, bazılarında yoğun bazılarında da stabil bir kanama gözlenir. Uzmanlar, regl döneminde banyo yapılmaması konusunda üç görüşe bölünmüşlerdir. Banyo yapılmasını uygun bulan doktorlar, temizliğin kadın için daha iyi olacağını, suyun dengelenmesi durumunda kanama konusunda da risk olmadığını belirtirler.
Banyonun kesinlikle yapılmamasını tavsiye edenler, damarların açılmasını haklı bir neden olarak görürler. Banyo sırasında mikrop kapılmaması veya kanamanın seyrinin değişmemesi için banyonun hastalık geçene kadar yapılmamasını önerirler.
Son ve en mantıklı görüş ise banyo yapılmaması ama saçların, koltuk altı bölgesinin banyo pozisyonunda temizlenmesinde sıkıntı olmadığını savunanların görüşüdür. Bu sayede mikrop kapmadan ferahlamak ve o stresi bir nebze olsun atmak mümkündür. Aslında aşırı bir sakıncası olmasa da banyo yapmak riskli olabilir.
Kadınlar, bu çözümü denedikleri zaman banyo yapıldığı zaman olacak olan o riski yaşamazlar ama banyo yapmış kadar da rahatlamış olurlar. Ayrıca regl döneminde ağrı kesici kullanılması da kanı sulandırma ihtimalinden dolayı uzmanlar tarafından uygun görülmeyen bir uygulamadır. İlaç, ağrıyı keserken kanamanın seyrini de etkiler. Bu nedenle hassas günlerin düzeni bozulabilir, ağrı kesicinin sık kullanılması böbreklere zarar verebilir ve daha pek çok olumsuz durum yaşanabilir.
Tüm bu olumsuzluklardan kurtulmak ve ağrıları azaltmak adına ovalama ve sıcak su tulumu yöntemleri denenebilir.

407 Okunma 06 Mar 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!