RİZE İLİ’NİN TARİHİ VE TURİSTİK MEKÂNLARI
Karadeniz’in incisi olarak bilinen Rize, özellikle yayla turizminin aktif olduğu ilk adresler arasında yer almakt

adır. Alternatif turizmin yer aldığı bölge üzerinde yeşilin hiç görmediğiniz tonlarını görmeniz oldukça olağan bir durumdur.

Doğanın birbiri ile iç içe geçmiş haline oldukça hayran kalacak, doğal güzellikleri, milli parkları sahip olmuş olduğu kültür değerleri, doğal yiyecekleri ile Rize’ye hayran kalacaksınız. Milli park olarak ilan edilen Kaçkar Dağları’nın büyük bir kısmı Rize ili sınırları içerisinde yer almaktadır. Milli park Dünya’nın hiçbir yerinde olmayan bitki ve hayvan türleri ile önemli bir alan konumundadır. Park içerisinde göller, ormanlar, buzullar, çayırlar, ayı, domuz görebileceğiniz nadir güzelliklerden sadece birkaçıdır.
Rize ilinde bulunan tipik yayla evlerinin örneklerini bulabileceğiniz elevit yaylası 1800 metreyüksekliktedir. İnsanlar bu bölgeye yaz aylarında iki- üç ay kalmak için gelmektedirler. Adrenalin ve doğa tutkunlarının ilk tercih etmiş olduğu bölgelerden birisi olan fırtına deresi Ardeşen ilçesine yaklaşık 2 km uzaklıktadır. Karadeniz’e büyük, coşkulu bir şekilde dökülen dere oldukça görkemli be büyüleyicidir. Rize’nin göze çarpan güzellikleri arasında bu böle turistler tarafından oldukça ilgi odağı haline gelmiştir.

Rize’nin en dikkate değer eserlerinden birisi olan zile kalesi Fırtına Deresi’nin batı yamaçları üzerine inşa edilmiştir. Kartpostal manzaralarını andıran ve doğanın tüm yeşillikleri arasında ihtişamını gösteren bu kale oldukça dikkat çekmektedir. Yolunuz Rize’ye düşerse yaylalarını gezmeden ve doğa güzelliklerini seyretmeden oradan ayrılmayınız.

Etiketler:, 734 Okunma 27 Şub 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!