romatizma

Romatizma vücudumuzun hareketini sağlamasına, olabilecek en fazla hareketlerin yapılmasına bizzat yardım eden eklemlerimizin iltihaplanmasına verilen isimdir. Romatizma tek başına görülen bir hastalık olmayıp çeşitlerce alt kategorileri ve farklı sınıflandırmaları vardır.
Nedeni tam olarak bilinmeyen romatizma hakkında bilimsel araştırmalar halen devam etmektedir. Bilinen sebeplerine gelince, çeşitli mikrop virüs ve bakteriler, genetik yatkınlık, ailedeki öykü, nem, yaşanılan bölge, yaş, cinsiyettir. Belirtilerine gelince ise çeşitli şekillerde belirti verir. Örneğin iltihaplı romatizma ise şekil bozuklukları hareket etmede güçlük ve kısıtlılık, sürekli var olan ve dinlenme zamanında bile geçmeyen ağrılar gibi.
 Daha çok ödemlerle kendini belli eder. Ağrılar da ödemlerin peşinden görülmeye başlar. Karadeniz bölgesinde yaşayan insanlarda romatizmal hastalıklar çok sık görülür bunun bir nedeni de Karadeniz de dört mevsimin yaşanması doğal olarak rutubet, nem, soğuğun insanlar üstünde etkili olmasıdır. Romatizmal hastalıkların tedavisi birçok sınıflandırması olduğu için tedavileri de aşama aşama görülür. Çoğu kişilerde tedavi olsa bile hastalığın hayatının sonuna kadar sürebileceğini söyleyebiliriz. Bu hastalık çok sık veya hep olarak yaşanmadığı gibi hep olarak ağır bir şekilde de yaşanabilir.
Genelde kış mevsiminin etkilerine bağlı olarak dizlerde romatizma oluşmuş ise dizlerde kilitlenme, yürürken dizlerden ses gelmesi(krepitasyon), düşme ve kırıklar gibi şeylere de sebep olur. Bu yüzden kış mevsiminde hastalığı çok ileri evrede olan bireyler özellikle dikkat etmelidir. Hastalığa bağlı olarak kemikler de zayıflayacağı için kişi mümkün ise kalın tabanlı ancak taşıyabileceği ağırlıktaki ayakkabıları tercih etmeli, güneşten mutlaka faydalanılmalı ve hekim gözetimindeki tedavisi eksiksiz istisnasız bir şekilde devam etmelidir. İlaçlar bırakıldığı takdirde hastalık daha çok ilerler ve bireyi yatağa bağımlı kılabilir. 
,

Yorumlar


Sen de Yorumla!