Ruh Sağlığı
Ruh sağlığı genel olarak önemli olan bir durumdur. Ruh sağlığı insanın yaşam kalitesini etkileyen çok önemli bir durumdur. Ruh sağlığı düzgün olmayan bir kişinin yaşam kalitesi düşer ve hatta başkalarının yardımına dahi muhtaç hale gelebilir. Bu yüzden de ruh sağlığı önemsenmesi gereken bir durumdur. Ruh sağlığında problemler her dönem yaşanabilir. Çocuklarda gençlerde yetişkinlerde ya da yaşlılarda ruh sağlığı problemleri görülebilir. Ruh sağlığındaki hastalıkları anlamak diğer hastalıklara gerçekten çok güçtür. Örneğin bir göz bozukluğu bir muayene ve bazı testler ile anlaşılabilir ancak ruh sağlığındaki hastalıkları anlamak gerçekten çok zor olan bir durumdur.  Ruh sağlığını etkileyen birçok farklı durum vardır. Genetik faktörlerden tutunda çevresel etkenlere kadar birçok farklı durum ruh sağlığı üzerinde doğrudan ya da dolaylı olarak etkili olmaktadır.
Ruh Sağlığı Hastalıkları
Ruh sağlığını etkileyen birçok farklı hastalık vardır. Bunlar insanın genel olarak yaşamı ile ilgili olduğu için çok önemli olan hastalıklardır. Ruh sağlığı hastalıkları bebeklik döneminden erişkinliğe kadar oluşabilir. Ruh sağlığı hastalıklarıuyku düzensizlikleri yeme sorunları şizofreni fobiler depresyonlar kimlik sorunları uyku sorunları tikler bunamalar obsesif kompulsif bozukluklar sanrılı bozukluklar davranış bozuklukları olarak sayılabilir. Bu liste daha uzayabilir. Bu hastalıklar insanın durumunu gerçekten kötü hale sokabilecek olan hastalıklardır. Örneğin şizofren birisinin hayatı gerçekten çok zor hale gelir ya da takıntılı kişiler hayatlarında çok zorluklar çeker. Bu yüzden de bu hastalıklara gerçekten çok önem verilmesi gerekir.
Ruh Sağlığı Hastalıkları Önemi
Birçok farklı ruh sağlığı sorunu vardır ve ruh sağlığı önemli bir durumdur. Çünkü insanın ruh sağlığı yerinde olmazsa hayatı çok zor bir hale gelecektir. Bunun için bu hastalıklara karşı dikkatli olmakta büyük fayda vardır. Ruh sağlığı hastalıklarına karşı bu konuda hizmet vermekte olan kamu ya da özel kuruluşların ilgili ruh ve sinir hastalıkları bölümüne başvurabilirsiniz. Bu bölümde hastalık için gerekli olan tedavi uygulanması amacıyla teşhis yapılacaktır ve hastalığın genel durumu saptanacaktır. Bu sayede de yaşama kalitenizi artırabilir ve daha iyi bir hayat sürebilirsiniz.

292 Okunma 08 Kas 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!