Şeker hastalarının uyması gereken ek bir diyet listesine gerek yoktur. Herkesin sağlıklı olarak nitelendirdiği, sağlık açısından iyi olarak bilinen besinler şeker hastalarının sağlığı açısından da en önemlileridir.
Şeker hastalarının beslenme üzerine nerelere dikkat etmesi gerekir?
İlk olarak şeker hastasıysanız ya da şeker hastası olma riskinizin olduğunu düşünüyorsanız, günlük karbonhidrat tüketiminize dikkat etmeli hatta günlük not almalısınız. Kan şekerinizi en çok etkileyen besin gruplarının başında karbonhidratlar gelmektedir. Yağların ve proteinlerin de kan şekerini etkilediği doğrudur ancak pastadaki en büyük dilim karbonhidratlara aittir.
Günlük olarak aldığınız karbonhidrat miktarı, tükettiğiniz besinler ile doğru orantılıdır. Yemek seçimlerinizde biraz daha dikkatli olarak günlük olarak aldığınız karbonhidrat seviyenizi minimuma düşürebilirsiniz. Vücudunuzun ihtiyacı olan karbonhidrat miktarını öğrenmek için lütfen doktorunuza başvurunuz.
Glisemik indeks nedir?
Glisemik indeks besinlerin kan şekerinizi etkileme yüzdesi diyebiliriz. Örnek vermek gerekirse karbonhidratlar %30 seviyesinde kan şekerinizi etkiliyorsa, proteinler %5 seviyesinden etkileyebilirler, buna Glisemik indeks diyoruz.(Rakamlar sadece örnektir)
Doğru beslenme için dikkat etmeniz gereken 3 altın kural!
·         Vücudunuzun yeterli miktarda tahıl, protein, sebze ve meyve aldığından emin olun!
·         Yaşınıza, kilonuz hatta boyunuz gibi etkenler ile günlük alınması gereken kalori değeri değişkenlik gösterir. Bunları da göz önünde bulundurarak, aldığınız kalori miktarını takip etmelisiniz.
·         Lifler Önemlidir! Diyabet hastalığından korunmanın en güzel yolu liflerdir. Avrupa da yapılan araştırmalar sonucundan lif tüketen insanların, lif tüketmeyen insanlara göre daha azının diyabet, şeker hastalığına yakalandığı tespit edilmiştir.
Diyabet hastaları ne kadar yemek yemeli?
Tek yapmanız gereken, size uygun bir diyet listesi oluşturmaktır. Bunun için diyetisyeninizden ya da doktorunuzdan yardım alabilirsiniz. Unutmayın; fazla kalori demek fazla yağ demektir. Bu da artan kiloları beraberinde getirmektedir. Fazla yağ ise vücudunuzun insüline daha geç cevap vermesi demektir.
Unutulmaması gereken bir diğer konu ise; öğünlerdir. Her öğün; sabah, öğlen ve akşam olmak üzere 3’e ayrılır. Diyabet hastalarının bu konuda dikkat etmesi gereken en önemli şey ise, her öğün yemek yemeleridir. Düzenli ve bir o kadar da dikkatli. Beslenmenizi gün içersinde bulunan 3 öğüne bölerek düzenli olarak geçirmeniz sizler için en iyisi olacağından şüphe yok. Özellikle de diyabet ilaçları kullanıyorsanız, gün içersindeki beslendiğiniz saatleri aynı tutmakta fayda var.
Şeker hastaları şeker kullanabilir mi?
Halkımızda yaygın olarak bilinen şeker hastalarının şeker tüketmemesi ile ilgili bir çok şey duymuş olabilirsiniz. Bazı hekimlere göre şeker yenmemesi gerektiği söylenilirken, bazı hekimler için ise durum tam tersidir. Ancak karşıt durumda bulunan iki hekiminde ortak noktası; “her zaman az miktarda şekerden zarar gelmez” diyebiliriz. Nişasta içerikli şekerlere göre sofra şekeri kan şekerinizi daha az yükseltmektedir. Yazımızın en başında bahsettiğimiz gibi karbonhidratlardan olabildiğince uzak durmanız gerekiyor. Şeker de karbonhidrat besin grupları içersinde yer almaktadır. Bunu da göz ardı etmemek gerekli.
Eğer gün içersinde atıştırmalıklar, cips v.b gibi bir şeyler tükettiyseniz, diğer öğünlerinizde bu aldığınız karbonhidrat düzeyini düşürmeye çalışmalısınız.
Tükettiğiniz besinlerin ambalajında bulunan “Besin Tablosu” kısmına bakmalısınız. Bu sadece diyabet hastaları için değil, sağlığına dikkat etmek isteyen herkes için geçerlidir. Unutmadan, bazı ürünlerde “Şekersiz” ya da “yapay tatlandırıcı” şeklinde ibareler görebilirsiniz. Bu ibarelerin bulunduğu besinlerde şeker yok ise karbonhidrat yoktur diye düşünmeyin. Bu en çok yapılan hatalardan birisidir. Mutlaka besin tablosunu inceleyiniz.
Etiketler: 329 Okunma 09 Nis 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!