Şiddetli Karın Ağrılarının Nedenleri
Kendini karın ağrısı yoluyla gösteren birçok ciddi hastalık mevcuttur. Kanserden apandiste kadar çok çeşitli hastalık yelpazesi olan karın ağrıları, gebelik konusunda ve kadınların günleri konusunda da haberci niteliği taşımaktadır. Kendinize neler olduğunu öğrenmek için şiddetli karın ağrıları konusunu riske atmayın ve en yakın zamanda doktorunuza görünün.
Karın ağrısı olarak nitelendirilen ağrıların tam olarak bölgesel yerini belirlemek zordur. Hasta, alt kısımda hissederken ağrı aslında midede olabilir, midede hissederken asıl ağrının kaynağı rahimde çıkabilir. Ani başlayan karın ağrısı şikâyetiyle hasta hanelerdeki acil kliniklerine başvuran hastaya ilk müdahale olarak kan tahlili ve sıvı takviyesi yapılır. Tahlillerden çıkan sonuca göre filmler, ilaçlı filmler, ultrason grafikleri ve daha birçok teşhis yöntemi uygulanır.
 Karın ağrısının hangi boyu olursa olsun asla önemsememezlik yapılmamalıdır. Hafif bir şekilde ama periyodik olarak görülen karın ağrılarının altında bağırsak kanseri gibi oldukça ciddi bir hastalık bile yatabilir. Bunun yanında aşırı görünen ağrı ve şişkinlikse standart gaz sorunuyla dahi sonuçlanabilir. Yine de doktorların üzerine bastırarak belirttikleri tehlikeli durum, ani olarak başlayan ve şiddetli devam eden karın ağrılarıdır. Bu tür bir rahatsızlıkta hiç zaman kaybetmeden hasta haneye gidilmeli ve bir an önce hastalık öğrenilip ona göre tedavi uygulanmalıdır. Muayene sırasında karın ağrısıyla ilgili olabileceğini düşündüğünüz her şeyi doktorunuza anlatmalı, onun teşhisi koyabilmesine hasta hikâyesine yönelik bulgular desteğiyle yardımcı olmalısınız.
Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

327 Okunma 06 Mar 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!