kadınlarda adet görmeBayanların en çok şikâyetçi olduğu sorunlardan bir tanesi de adet düzensizliğidir. 21 günde bir görülmesi gerek adet yani bir âdeti başlamasından diğer adet döneminin gelmesine kadar olan süreye adet dönemi denir. Ama herkes de bu süreç bu şekilde olmayabiliyor. Sık adet görme nedenleri arasında başlıca nedenler strestir. Stres gibi durumlarda düzensizlik ya da fazla adet görme yaşanabilir.

 Bazı hastalıkların sonuçlarında da adet düzensizliği yaşanabilir. Guatr hastalığının bir sonucu olarak da sık adet görülmesi yaşanabilir. Bu yüzden doktora gidilip sık adet görmenin nedeni öğrenile bilinir. Bunun için bir kadın uzman doktora başvurmanız gerekir.
 Genelde ultrason ya da tahliller ile sonuçlara ulaşılır. Nedensiz de adet sıklığı olabilir bu durumda doktorun açıklaması sinir strese dayalı olduğunu belirtecektir. Bazen de sıklıkla adet görme mevsim değişikliğinden de kaynaklanır. Yumurtalıkta kist, miyom gibi durumlar var ise kişinin doğurganlığı ile ilgili çok ciddi bir konudur. Bu yüzden nedeni bulunup gerekli ilaç ile tedavi bir an önce başlatılmalıdır.
 Peki sık adet görmenin zararları nelerdir? Bu durumun nedeni miyom gibi oluşumlarda çok fazla kaybetmeden kansızlık gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu tür hastalıklarda ameliyatta gerekebilir. Normal bir adet dönemi 21- 35 arasındaki gün sayısı normal adet süredir. Menopoza girecek kadınların 2 -5 yıl önceden kendisini gösterebilir. Bu yüzden de sık sık adet görme gibi durumlar olabilir. Genellikle 45-55 yaş aralığı diye bilinir.
Etiketler:, 586 Okunma 13 Nis 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!