Sindirim sistemi gün için de yediklerimizin, sağlıklı bir şeklide sindirilmesini sağlar, sindirim sistemi bazıların da hız iken bazılarında yavaştır çok hızlı olması da sağlıklı değildir, yavaş olması da aynı şekilde sağlıklı sindirim sistemi için bazı besinlere ihtiyaç vardır bu besinler şunlardır.

sindirim sistemi besinler
Yoğurt, birçok faydası olan yoğurdun özellikle sindirim sistemi üzerin de mükemmel etkisi vardır. Öğle ve akşam yemeklerin de bir kase yoğurt tükettiğiniz de sindirim sisteminize yardımcı olacak, şişkinlik ve oluşan gazın da alınmasını sağlayacaktır.
Salatalar, yemeklerle birlikte tüketilen salatalar sindirime yardımcı olmaktadır üzerine limon bolca sıkmayı unutmayın

Çorbalar sindirim sistemi sorunu yaşayanların özellikle akşam yemeklerinde çorba tüketmeleri oldukça önemlidir sebze çorbası, tavuk çorbası bolca için
Kuru üzüm, kuru kayısı, kuru incir ara öğünler de tüketin sindirime yardımcı olmaktadırlar.

Badem, fındık, ceviz yararlı yağları bünyesin de bulunduran ve sindirime yardımcı olmaktadırlar.

Su, hayat kaynağımız olan su günde 2,5 litrenin altına inilmemesi gerektiğini uyarısında bulunmaktadır sağlık uzmanları yemeklerden önce ve yemeklerle birlikte mutlaka su için

Meyveler bolca meyve tüketin, elma, havuç, portakal, şeftali, kayısı, kuru üzüm, kuru incir, muz, çilek, karpuz, kavun, bunlar sindirime yardımcı olan meyvelerdir.
Sebzeler, ıspanak, lahana, marul, maydanoz, pazı yaprağı, karnabahar, brokoli bunlar sindirime yardımcı olan sebzelerdir.

Limon, yemeklerde, salatalar, çorbalarda ve çaylarda ve soğuk içecekler de limon mutlaka kullanın bolca c vitamini sağlar sindirim sistemini hızlandır, yağ yakımına da yardımcı olur.

Baharatlar da sindirim sistemine yardımcı olur, karabiber, tarçın, pul biber, zencefil ve yeşil çay da sindirime yardımcı olmaktadır.


Etiketler:, 608 Okunma 13 Nis 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!