Sinir Sistemi

Sinir sistemi vücudumuzun genel olarak kontrolü için kullanılan bir sistemdir. Kasların çalışmasında tutunda duyu organlarından alınan bilgilerin beyne aktarılmasına kadar sinir sisteminin birçok işlevi vardır. Ayrıca vücuttaki sistemlerin düzenlenmesi de sinir sistemi tarafında kontrol edilir. Örneğin bir hormonun salınması sinir sistemi kontrolü altında bulunur. Bu yüzden de sinir sisteminde oluşabilecek olan bir hasar vücudun çalışma sistemini büyük ölçüde etkiler. Sinir sisteminde oluşan hasarların nerde oluştuğu da önemli olan bir şeydir. Örneğin merkezi sinir sisteminde oluşan bir hasar daha çok soruna yol açabilir. Ancak periferik sinir sistemindeki hasarlar daha yerel kalabilir ve nispeten daha az sorun yol açabilir. Sinir sistemi hasarlarıçok önemlidir.

Sinir Sistemi Hastalıkları
İnsan vücudunda ektodermden köken alan bu doku ilerde yenilenme yeteneğini büyük ölçüde kaybeder. Bölünme özelliği azalan sinir dokusunun tamiri hasarlarda çok zor olmaktadır. Ayrıca sinir sisteminde birçok hastalık görülebilir. Sinir sistemi hastalıkları felç sara epilepsi Parkinson hastalığı menenjit kuduz gibi birçok hastalık sayılabilir. Bunlar tüm vücudu etkileyebileceği için sinir sistemi hastalıkları çok önemlidir. Örneğin Parkinson hastalığında insanın yaşam kalitesi gerçekten çok düşer. Bu gibi hastalıklar insanı bakıma muhtaç bir hale getirebilir hatta kişin ölümüne dahi yol açabilir. Bu yüzden de sinir sisteminde bir hasar olmaması için dikkatli davranmak gerekir. Sinir sistemi önemi yüksek bir dokudur.
Sinir Sistemi Önemi
Sinir sisteminin önemi işlevinin öneminden kaynaklanmaktadır. Vücutta birçok farklı görevi üstlenir. Ayrıca sinir sistemi yenilenme kabiliyeti çok az ya da hiç olması sebebiyle daha da önemli olan bir doku haline gelmektedir. Bu yüzden sinir sistemi korumasına önem vermemiz gerekir. Sinir sistemimizde hasara yol açabilecek olan hareketlerden kaçınmalıyız. Sinir sistemi geri alınamayacak kadar büyük hasarlara dahi yol açabilir. Örneğin omurilikte bir hasar olursa geri dönüşü çok zordur hatta hiç geri dönüşü olamayabilir. Trafik kazaları omurilik yaralanmalarına yol açabilir. Bu yüzden de insan felç kalabilir ve birçok yeteneğini ya da birçok duyusunu kaybedebilir. Bu yüzden de sinir sistemini korumak önemlidir.

291 Okunma 08 Kas 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!