Süt Veren Annelerde Beslenme ve Sağlk
Emziren annelerin diğer annelerden  daha fazla yemek yemeye ihtiyaçları var mıdır?
Süt veren annelerin daha fazla yemek yemeye ihtiyacı vardır. İnsanlar sağlıklarını koruyabilmek için her gün belirli kaloride yemek yemelidirler. Kalori miktarı kişinin boy uzunluğuna, yaşına, yaşam tarzına ve kilosuna göre değişebilir. Emziren annelerin vücudu süt ürettiği için diğer insanlardan daha yoğun çalışır. Bu yüzden daha fazla kaloriye ihtiyaç duyarlar.
Ayrıca süt veren anneler için günlük sıvı tüketimi  oldukça önemlidir. Günlük tüketilen sıvı miktarından emin olabilmek için annelerin susadıkları anlarda sıvı tüketmeleri gerekmektedir. İdrarda koyuluk ya da ağız kuruluğu varsa bu daha fazla sıvı tüketilmesi gerektiğini gösterebilir.
Vitamin ve ilaçlar süt verilen dönemde alınmalı mıdır?
Bu dönemde ki bazı anneler  yediği gıdalara bağlı olarak vitamin eksikliği yaşayabilir ve günlük vitamin alımına ihtiyaç duyabilirler. Balık ve et gibi gıda tüketen anneler genellikle gereksinim duymazlar. Et ve balık gibi B12 içeren gıdaları yeteri kadar tüketmeyen anneler  ek olarak vitamin alabilirler.
Doğum sonrasında kansızlık görülen anneler  de demir eksikliği yaşanır. Bu dönemde emziren anneler  demir takviyesi almalıdır.
Ayrıca süt veren anneler için günlük kalsiyum ve D vitamini oldukça önemlidir bu nedenle anneler yeteri kadar tükettiklerine emin olmalıdır. D vitamini ve kalsiyum kemik sağlığı için çok önemlidir. Eğer  yeterince alamıyorsanız takviye ilaç kullanabilirsiniz.
Süt  veren anneler hangi gıdalardan uzak durmalıdır?
Süt veren anneler bazı balık türlerini tüketmemelidir. Çünkü bazı balık türleri fazla miktarda cıva içermektedir. Anne sütü ile birlikte bebeğe cıva geçebilir.  Bu cıva bebeğin beyin ve sinir sistemin de bozukluklara neden olabilir. Yüksek miktarda cıva içeren balıklar;
Kılıç balığı
-Kral uskumru balığı
-Köpek balığı
-Tuna balığı
Diğer  balıklar fazla miktarda cıva bulundurmazlar  ama yine de haftada 2 günden fazla tüketmemeniz gerekmektedir.
Süt veren annelerin alkol alması sakıncalı mıdır?
Vücuda alınan alkol 2 saate yakın vücutta kalır ve alınan alkolün süt ile birlikte bebeğe geçebileceği bilinmektedir. Bu nedenle doktorlar alkol alındıktan 2 saat sonra emzirilmesini önerir.
Süt veren anneler kafeinli içecek tüketebilir mi?
Vücuda alınan kafeinin bir kısmı süt ile birlikte bebeğe geçer. Bu durum bebeğiniz de huysuzluğa ya da uyku problemlerine neden olabilir. Ancak doktorlar günde 2-3 bardak kafeinli içeceğin alınabileceği konusun da hemfikirdir.
352 Okunma 09 Nis 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!