TRABZON İLİ’ NİN TARİHİ VE TURİSTİK YERLERİ
Yeşilin her tonunun mevcut olduğu Karadeniz bölgesinin en gözde illerinden birisi olan Trabzon tarihi ve doğal güzellikleriyle de yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmeyi başarmış ve kendini turizm illeri arasında ispatlamıştır.
            Trabzon ilinin Maçka ilçesinde yer alan Sümela Manastırının tarihi geçmişi tam olarak bilinmese de M.S. yıllarda yapıldığı sanılmaktadır. Sümela Manastırı mimari yapısı ve ulunmuş olduğu konum itibari ile sergilemiş olduğu manzara Trabzon’da görülmesi gereken önemli turistik alanlardan birisidir. Şehrin en yüksek tepesine hâkim olan ve denizden gelebilecek saldırılara karşı savunma amacıyla inşa edilen Trabzon Kalesinin bir tarafı deniz, diğer tarafları ise yeşilliklerle çevrilidir. Heyelan sonucu dere yatağının baraj şeklinde kapanması sonucu kendiliğinden oluşan Uzun Göl doğal ve tabii güzellikler noktasında önemli bir yere sahiptir. Bölge çevresinde yer alan sık ormanları ve doğa güzelliği ile özellikle yabancı turistler tarafından cazibeli bir hal almış ve ilgi görmüştür. Uçsuz bucaksız bir Karadeniz manzarası seyir etmek ve Trabzon’u tepeden görmek istiyorsanız gidilmesi gereken en önemli yer Boztepe’dir. Muhteşem gün batımının yaşandığı ve barındırdığı temiz havası ile yerli ve yabancı turistler tarafından dinlenme ve piknik mekânları arasında yer almaktadır.


 
 

Tarihi ve doğasıyla da ön planda yer alan Trabzon’un başlıca birbirinden güzel yaylaları yer almaktadır. Özellikle Şeker Su Yaylası, Şerah Köyü, Lapazan Yaylası ve Garester yaylaları önemli yaylalarıdır.

Etiketler:,, 317 Okunma 27 Şub 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!