Üroloji Alanı
Üroloji kadım ve erkekte boşaltım sistemiyle erkekte üreme sistemi ile ilgilenen bir tıp bilim dalıdır. Ürolojik hastalıklar genel olarak yaşlanma ile artış eğilimindedir. Ürolojiinsanlar arasında sadece erkeğe bakan bir bölüm olarak görülmektedir. Bunun sebebi ise kadın hastalıkları ve doğum diye ayrı bir bölüm olmasıdır. Ancak birkaç şey dışında kadınlarında üriner sistem hastalıklarına üroloji bölümü bakmaktadır. Ayrıca insanlar arasında bu bölümle ilgili bir çekince vardır. Ancak sağlık ile ilgili bir durum söz konusu olduğundan bu konuda hiçbir çekince yaşanmaması gerekir. Ürolojik hastalıklar çok önemli olan bir alandır. Çünkü üriner yollarda oluşan bir sorun insanın yaşam kalitesini çok olumsuz yönde etkileyebilir.
Ürolojik Hastalıklar
Üroloji alanının ilgilendiği birçok farklı hastalık vardır. Erkeklerde ve kadınlarda görülebilen birçok farklı ürolojik hastalık vardır. Bunlardan bir bölüm hastalıklar ise böbrek hastalıkları mesane hastalıkları prostat hastalıkları penis hastalıkları cilt hastalıkları testis hastalıkları ve cinsel hastalıklar başlıklarında toplanabilir. Bunların alt bölümleri ise böbreklerde yetmezlik taş tümör kist, mesanede taş ve tümör, prostatta iltihap kanser ve büyüme, peniste eğrilik kanser kırılma sünnet derisinde problemler peniste ağrı, testiste kanser inmemiş testis ve iltihabı cinsel hastalıklar olarak da bel soğukluğu frengi hepatit b AIDS sayılabilir. Ürolojik hastalıkların tanısı ve tedavisi için birçok farklı metot geliştirilmiş olup birçoğu da ülkemizdeki özel ya da kamu hastanelerinden uygulanmaktadır.
Ürolojik Hastalıkların Önemi

Ürolojik hastalıklar insanın yaşama kalitesini etkilemektedir. Ürolojik hastalıklar önemibüyüktür. Bu hastalıklara dikkat etmezseniz ilerde daha büyük problemler yaşayabilirsiniz. Erken tanı ve erken tedavi önemi her alanda olduğu gibi bu alanda da çok büyük önem arz etmektedir. Bu yüzden bu alanla ilgili kendinizde herhangi bir sorun olduğunu düşünürseniz mutlaka bir üroloji bölünme başvurarak tanı yaptırmanız ve tedavi olmanız gerekir. Erken tanı ile daha kolay ve daha hızlı bir şekilde tedavi olabilirsiniz. Üroloji hastalıkları insan yaşlandıkça daha çok önem arz ediyor. Bu yüzden de yaşlandıkça bu alanla ilgili olarak daha dikkatli olmakta büyük fayda olacaktır.

473 Okunma 08 Kas 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!