Uyku çocuğun fiziksel ve mental gelişimi açısından en önemli unsurlardan birisidir. Uyku kalitesinin düşük olması çocukta birçok sorunun çıkmasına yol açar. Çocuğun uyku kalitesi ne kadar yüksek olursa gelişimi de o kadar hızlı olur. Horlama, burun tıkanıklığı gibi unsurlar çocuğun uyku kalitesini düşüren etkenlerdendir.

Uykunun çocukların gelişimindeki en etkili unsur olmasının bir diğer nedeni de uyku sırasında salgılanan ve büyümeyi hızlandıran büyüme hormonunun meydana gelmesidir. Eğer uyku çocuk için yetersiz kalırsa bu büyüme hormonu tam olarak salgılanamaz ve çocuklardaki kas ve kemik gelişimi bundan olumsuz yönde etkilenir.
Yeni doğan bir bebek önündeki ilk 1 yıl boyunca günde ortalama 13-14 saat uyumalıdır. Bu uykunun 10-12 saati gece gerçekleşmelidir. Ancak bu oran her bebekte aynı olmaz, bazısı bu oranın üzerinde bazısı da bu oranın altına uyku süreci yaşarlar. İkinci yıla geçildiğinde bu uyku saati 1 saat kadar azalabilir. Ancak uykuda geçirilen süre çocuk 4-5 yaşlarındayken bile ortalama 11-12 saat civarında olmalıdır.
 Eğer çocuk yeterli uyumazsa birtakım zihinsel ve fiziksel gelişim ile ilgili sorunlar ortaya çıkabilir. Büyüme hormonu kötü etkilendiği gibi vücuttaki diğer önemli hormonlar da uyku yetersizliğinden olumsuz etkilenirler. Uykusunu yeterli bir şekilde alamayan çocuk gün içerisindeki hareketlerinde dikkat bozukluğu da yaşayabilir. Bu yüzden de birtakım davranış bozuklukları ortaya çıkabilir.

 Çocuklarda bu uyku düzeninin sağlanması için bu konuda anne ve babaya büyük bir sorumluluk düşmektedir. Eğer çocuk gün içerisinde aşrı huzursuzluk yaşıyorsa ve de huysuzluk yapıyorsa sorun önce uyku düzeninde aranmalıdır. Bu yüzden anne ve babalar çocuklarının uyku düzenini sağlamaları ve bu sayede onların fiziksel ve ruhsal bozukluklara eğilimli olmalarını önlemelidirler.Etiketler:, 643 Okunma 13 Nis 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!