Uykusuzlukla Baş Etmenin Yolları?
Günümüzde uykusuzluk problemi bir çok insanın iş ve sosyal yaşamını etkileyen en büyük faktörlerden birisi olmuştur. Stresli çalışma ortamı, hayatımızdaki bazı şeylerin ters gitmesi, tükettiğimiz besinler gibi etkenler gece boyu huzursuz saatler geçirmek için oldukça etkilidir. Sağlıklı ve deliksiz bir uyku hayalleriniz arasında ise aşağıdaki önerileri gözden geçirmekte fayda var.
Yatak Odanızı Sevebileceğiniz Bir Mekana Dönüştürün.
Yatak odanızın dağınık ve dikkat dağıtıcı özellikleri varsa derhal onlardan kurtulun! Yatağınız yeteri kadar rahat ve ihtiyacınızı karşıladığından emin olun. Kas-İskelet rahatsızlıklarının en büyük sebeplerinden birisinin de yatak seçimi olduğunu biliyor muydunuz? Yanlış yatak seçimi de uykusuzluk probleminin başlıca sebeplerinden birisidir.
Yatağınızı Sadece Uyumak İçin Kullanın.
Bir şeyler atıştırmak, televizyon izlemek, bilgisayar başında vakit geçirmek ve çalışmak gibi aktiviteler için yatağınızı kullanmayın. Eğer yatmadan önce kitap okuma gibi alışkanlıklarınız varsa, içeriği eğlenceli şeyler okumaya özen gösterin veya yapabiliyorsanız bu alışkanlığınızdan vazgeçmeyi deneyin.
Yeniden Şartlandırma Yöntemini Kullanın.
Terapistlerin de kullandığı bu yöntemi yatağınız ve uykunuz arasındaki ilişkiyi yeniden yapılandırmak için kullanabilirsiniz. Uykusuz olduğunuz sürelerde yatakta yatmak yerine başka bir odaya geçmeyi deneyiniz. Böylece yatağı sadece uyku ile ilişkilendirebilirsiniz.
Şekerleme Yapmaktan Kaçının!
Gün içersindeki kısa süreli uykular her ne kadar cazip gelse de, gündüz vakti kısacık bir süre dahi uyuklama gece uykunuzu daha zor bir hale getirmek için yeterli bir sebeptir.
Kafein Tüketiminizi Azaltın!
Özellikle öğleden sonra ve akşam vakitlerindeki kafein tüketiminize dikkat ederek hayallerinizdeki deliksiz uykuya sahip olabilirsiniz. Kafein içerek kola, kahve, çikolata gibi yiyecek ve içeceklerden uzak durmaya çalışın. Eğer yapamıyorsanız da azaltmayı denemelisiniz.
Alkol Tüketiminizi Takip Edin!
Eğer alkol kullanıyorsanız, uyku vakitlerinize yaklaşırken alkollü içeceklerden kaçınmak son derece doğru bir karar olmakla beraber gün içersinde fazla miktarda alınan alkol  yetersiz uykuya, uykusuzluğa ve uyku düzeninizin bozulmasına sebep olabilir.
Gün İçinde Egzersizler Yapın!
Gün içersinde yapılan basit egzersizler uykunuzu daha düzenli hale getirmek için yardımcı olacaktır. Yatmadan önce yorucu egzersizlerden kaçının.
Akşamları Daha Hafif Yiyecekler Tüketin!
Yatağa gitmeden kısa süre önce tüketilen atıştırmalıklar ve akşam vakitlerinde tüketilen ağır bir yemek de uyku problemlerine yol açmaktadır.
Yatma vaktiniz yaklaştığında günün stresinden uzaklaştırıcı ve rahatlatıcı aktiviteler yapmak uykunuza düzene sokmakla beraber daha deliksiz bir uyku için olmazsa olmazlardandır. Kafanızı meşgul eden düşüncelerden ve günün stresinden kurtulmak için müzik dinlemek, film izlemek gibi rahatlatıcı aktiviteler yapmaya çalışın. Bu ve benzeri aktiviteler zihninizi rahatlatmaya yardımcı olacak ve güzel, rahat ve deliksiz bir uyku için sizi geceye hazırlayacaktır.
326 Okunma 09 Nis 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!