Yeni Doğan Bebeği Mamaya Başlatmak
Anne sütü, bebeklerin sağlık ve bağışıklık durumları için oldukça faydalıdır. Uzmanlar, herhangi bir sorun olmadığı sürece bir yaşına kadar anne sütünün kesilmemesi konusunda ısrar etmektedirler.

 Bebek, tüm besinini, kendisi için gerekli olan her şeyi annesinin sütünden karşılar. Mamalar, anne sütünün yerini tutamaz. Tamamen bir sağlık deposu olan anne sütünün kesildiği durumda ise mamalara bir oranda mecbur kalınarak başlanır. Yerini tutamasa, anne sütü kadar olamasa da mamaların bebeğin beslenmesinde oldukça fazla bir rolü vardır. Özellikle günümüzün çalışan anneleri, mamayı kendilerine bir çare olarak görmüşler ve çok erken zamanda bebeğe mama takviyesine başlamışlardır.

 Anne sütüyle beslenen çocuklar ile mamayla beslenen çocukları karşılaştırdığınız zaman, gerek bağışıklık sistemleri gerekse diğer fiziksel özellikleriyle anne sütünün bir adım öne geçmiş olduğunu görmeniz mümkündür. Anne sütündeki tüm mineraller, vitaminler mamalarda bulundurulamaz. Ayrıca anne sütü doğaldır. Mamalar, katkı maddesiyle üretilen, yapay yiyeceklerdir.
 Yeni doğmuş bir bebek için katkı maddesiyle üretilmiş bir yiyeceğin elbette pek bir faydası olmaz. Yalnız olası durumlarda, mecbur kalınan anlarda mama takviyesi gerekir ve anne doktorun tavsiyesiyle mamaya başlatabilir. Bebeğe süt içirirken de marketlerden alınan sütler yerine inek sütü önerilir. Yeni doğan bebeklerin bağışıklık kazanmaları amacıyla, yapay yiyeceklerden kesinlikle uzak tutulmaları, doğal besinlerle beslenmelerine dikkat edilmeleri gerek doktorlar gerekse ana ve çocuk sağlığı uzmanları tarafından şiddetle önerilmektedir.

327 Okunma 06 Mar 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!