Zekâ küpü öbür adları ile Rubik Küpü, hudut küpü, sabır küpü ya da sihirli küp adları ile malum işlek yüzeyleri yer alan mekanik bir bulmaca türüdür. İlk olarak Macar asıllı bir heyeltraj aracılığıyla buluş edilen bu sihirli küp, 1972 senesinde Abd birleşik devletlerindan patent almıştır. Zeka küpü üstünde renklerin yer aldığı ve 4 çeşitli kombinler ile yapılan işlek mekanik bir bulmacanın 2×2’lik, 4x4x4’lük, 5x5x5’lik ve 7x7x7’lik küpler olarak piyasada yer alan çeşitleri mevcuttur.
Zeka küpünün çözümleri amaçlı çeşitli metotlar bulunmuş ve üstelik bunun konusunda kitaplar bile yazılmıştır. Pekçok bilim mecmuasına bile konu meydana gelen zeka küpünün en fenomen çözümlemesi ise; Küplerin seviye seviye ayarlanarak çözümlenmesi olarak hesaplanıyordur. Çözümün önce sırrı üst düzeyde yer alan küp mekaniğinin bir köşede toplanması, ardından ortada seviye ve aşağı düzeylere gerçek döndürülerek tamamlanması olarak biliniyor. Öbür bir metot ise küpün hareket istikametini değiştirirken bir yüzeyin sürekli olarak sizlere bakması ve diğer bir yana çevrilmeden kombinasyonlar ile küpün bir daha birleştirilmesi olarak biliniyor. Zeka küpünün çözümlenmesinde bizzat tekniklerini geliştirebilenlerin bir çoğu bunları kitaplarında ne türlü çözdükleri ile ilgili verileri çizimleri ile beraber yayınlamaktadır.
Sihir küpünün tespit edecek aralıklar ile çevrilmesi ve küpün hareket edilmesinde turların sayılarak tekrar toplanabilmesi olası duruma gelebiliyor. Esasında tam tam olarak değil fakat ifade edilecek çözümlerin tekerli sıra şeklinde turlar ile dönmesi neticesi küp toplanabiliyor.
Kaynak:  İhtiyaç Varsa
635 Okunma 15 Kas 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!